New Windows Terminal (Preview)

Share

Merhaba,

Bu yazımızda Microsoft’un bize tanıttığı New Windows Terminal‘in arayüzüne ve kullanılabilirliğine bakacağız. Konuya geçmeden önce aşağıda ki videoyu izlerseniz nasıl bir yapı olduğunu az çok anlayacaksınızdır.

Bildiğiniz üzere Microsoft bugüne kadar geliştirdiği işletim sistemlerinde öncelikli amacı kullanıcılar için kolaylık sağlamaktı. Microsoft CMD, Windows Script Host‘a alternatif olarak geliştirilen yeni nesil bir komut satırı Windows PowerShell ve Windows Server 2008 ile gelen Powershell GUI (Graphical User Interface) komut satırı araçlarını kullanıcıların kolay kullanımına sunmuştu. Bu sayede uzun zamandır sunucu sistemlerimizi kolaylıkla yönetmemize imkan sağladı.

Microsoft Windows Terminal, CMD, PowerShell ve WSL gibi komut satırı araçlarını kullanıcılar için yeni, modern, hızlı, verimli, güçlü ve üretken bir terminal olarak derledi.

Windows Terminal, Microsoft Mağazası aracılığıyla yüklenebilecek. Windows Terminal en sık talep edilen özellik çoklu sekme özelliğini getirdi. Komut satırına bağlı olarak aynı anda CMD, PowerShell, WSL’deki Ubuntu, SSH ile bir Raspberry Pi vs. tek bir terminal üzerinde çalıştırabileceksiniz.

New Windows Terminal (Preview)
New Windows Terminal (Preview)

Windows Terminali GPU hızlandırmalı DirectWrite DirectX tabanlı bir metin oluşturma motoru kullanıyor. Bu yeni metin oluşturma motoru, CJK ideogramları, Emoji, Powerline sembolleri, simgeler, programlama bitiş harfleri vs. dahil olmak üzere PC’nizdeki fontlarda bulunan metin karakterlerini, glifleri ve sembolleri görüntüler.

New Windows Terminal (Preview)
New Windows Terminal (Preview)

Yeni yazı tipi kullanma seçeneği ile gelen Terminal’in modern görüntüsüne Monospaced bir yazı tipi oluşturulacak. Bu font sadece programlama literatürü içermeyecek, aynı zamanda açık kaynaklı ve kendi havuzuna sahip olacaktır.

New Windows Terminal (Preview)
New Windows Terminal (Preview)

Windows Terminal’in yapılandırma mekanizmasını kullanarak, kullanmak istediğiniz her bir Shell / uygulama / araç için PowerShell, Komut İstemi, Ubuntu ve hatta Azure veya IoT cihazlarına SSH bağlantıları olsun, birden çok “profil” oluşturabilirsiniz. Bu profillerin kendi yazı tipi stilleri ve boyutları, renk temaları, arka plan bulanıklığı, saydamlık düzeyleri vs. kombinasyonları olabilir. Artık kendi zevkinize göre kişiselleştirilmiş kendi kişisel stil terminalinizi oluşturabilirsiniz.

Windows Terminali ve Windows Konsolu açık kaynaklı hale getirildi aşağıdaki linkten GitHub deposundaki kodu klonlayabilir, derleyebilir, çalıştırabilir ve test edebilirsiniz;

https://github.com/Microsoft/Terminal

Bu 2019 yazında Windows Terminal Preview olarak, ilk uygulama edinenlerin geri bildirimlerini kullanması ve sağlaması için Microsoft Mağazası’nda yayınlanacak.

Bu kış 2019’da Windows Terminal 1.0’ı başlatmak ve piyasaya çıkmadan önce hazır olmasını hedeflemektedir.

New Windows Terminal (Preview)

Umarım faydalı olmuştur. Başka yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Ferhat ÜLKER

Ferhat ÜLKER 1997 İstanbul doğumludur. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2011 yılında lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etmiştir. 2015-2016 yılları arasında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamlayarak sertifika sahibi olmuştur. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. Üniversite süreci bittikten sonra 2018 yılında Knb Lojistik Dış Tic. Ltd. Şti. firmasında E-Ticaret alanında ekip lideri görevinde çalışıp sıfırdan bir platform kurup yönetmiştir. 2019 yılında Dorak Holding A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı, daha sonra İleri Teknoloji firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev almıştır. 2020 yılında vatani görevi nedeniyle bu firmada ki görevinden ayrılmıştır. Şu anda Ulustrans Lojistik firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir