Windows Admin Center (WAC) Nedir?

Share
98 Views
 

Merhaba,

Bu yazımızda Windows Admin Center (WAC) nedir? konusuna bakacağız. İlk önce aşağıda ki videoyu inceleyerek konuya başlayabilirsiniz.

Windows Admin Center Nedir ?

Windows Admin Center, Sunucu, Cluster, hyper-converged alt yapıları veya Windows 10 bilgisayarları yönetmek için tasarlanmış web temelli bir uygulamadır. Aslında buradaki temel amaç değişen ve gelişen teknoloji ile beraber Microsoft Sistemleri yönetmek için kullanılan mmc yönetim konsollarının gereksinimleri karşılayamıyor olmasıydı. Bulut teknoloji ile beraber daha büyük sunucu ortamlarının merkezi yönetimi, on-prem veya bulut ortamlarının birlikte yönetilmesi, hyper-converged gibi yeni sunucu alt yapılarının yaygınlaşması, pek çok alt yapı ürününün artık ara yüz olmadan kullanımının benimsenmesi gibi pek çok nedenden ötürü artık yeni bir yönetim platformu ihtiyacını daha çok hissedilen bu dönemde Microsoft tamda ihtiyacımıza cevap verecek Windows Admin Center ürününü 12 Nisan 2018 itibari ile duyurdu.

Peki Windows Admin Center bize neler sunuyor?

 • Simple & lightweight 
 • Built for the future
 • Secure management
 • Extensibility
 • Manage hyper-converged clusters
 • Azure integration
 • Manage from anywhere
 • Complements existing solutions
 • Familiar functionality
 • Simple& lightweight

Öncelikle web temelli bir yönetim konsolu olduğu için artık web browser çalıştırabildiğimiz her türlü istemciden yönetim konsoluna erişmemiz mümkün, ayrıca ortalama 5 dakika gibi çok kısa bir sürede yükleyebilir ve hedef makine için ek bir ayar yapmamıza da gerek kalmaz.

 • Built for the future

Azure başta olmak üzere Hyper-Converged gibi yeni teknolojiler ile tam uyumlu çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

 • Secure management

Rol tabanlı erişim denetimi sayesinde hangi yöneticilerin hangi yönetim özelliklerine erişebileceğine biz karar verebiliyoruz. Bu sayede gereksiz yetki paylaşımı yapmamış oluruz.

 • Extensibility

Microsoft SDK üzerinden 3. parti yazılım geliştiricileri için Windows Admin Center’a eklenti geliştirmesine imkân tanımaktadır. Özetle Microsoft ürünü aslında genişlemeye açık olarak tasarlamıştır.

 • Manage hyper-converged clusters

Windows Admin Center, hyper-converged sistemler için sanal makine, depolama ve network yönetimini merkezi olarak sunmaktadır.

 • Azure integration

Windows Admin Center Azure entegrasyonu sayesinde Azure Activity Directory, Azure Backup, Azure Site Recovery ve daha pek çok servisi merkezi bir ortamdan yönetebiliyoruz.

 • Manage from anywhere

Windows Admin gateway özelliği sayesinde güvenli bir şekilde Windows Admin Center’ı internete açarak istediğimiz yerden sunucu yönetimini gerçekleştirebiliriz.

 • Complements existing solutions

Windows Admin Center mevcut System Center ve Azure Operations Management Suite ile entegre çalışarak mevcut yönetim kapasitesini kolaylıkla arttırabilmektedir.

 • Familiar functionality

Geleneksel Windows Server Manager, Denetim Masası veya MMC temelli yönetim araçları ile birebir benzerlik gösterdiği için (görsel anlamda değil yönetim anlamında) adaptasyonu son derece kolaydır. Örneğin bir sistem uzmanının ürünü keşfetmesi fazla vakit almayacaktır çünkü geleneksel araçlar ile benzer şekilde Windows Firewall, Windows Update, Registry vb. ayarları daha modern bir ara yüzden yönetmemizi sağlamaktadır.

Desteklenen işletim sistemleri;

VersionInstallation Mode
Windows 10, version 1709 or newerDesktop Mode
Windows Server Semi-Annual ChannelGateway Mode
Windows Server 2016Gateway Mode
Windows Server 2019Gateway Mode

Birinci yöntem; Windows 10 üzerine kurulum yaparak Sunucu ve istemcilerinizi yönetebilirsiniz.

İkinci yöntem; Gateway sunucu kurulumu yaparak istediğiniz yerden erişim sağlayarak sunucu ve istemcilerinizi yönetebilirsiniz.

Üçüncü yöntem; Sunucu üzerine kurulum yaparak, Sunucu ve istemcilerinizi yönetebilirsiniz.

Dördüncü yöntem; Büyük ölçekli Networkler için Cluster yapıda kurulum yapabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Başka yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Ferhat ÜLKER

Ferhat ÜLKER 1997 İstanbul doğumludur. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2011 yılında lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etmiştir. 2015-2016 yılları arasında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamlayarak sertifika sahibi olmuştur. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. Üniversite süreci bittikten sonra 2018 yılında Knb Lojistik Dış Tic. Ltd. Şti. firmasında E-Ticaret alanında ekip lideri görevinde çalışıp sıfırdan bir platform kurup yönetmiştir. 2019 yılında Dorak Holding A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı, daha sonra İleri Teknoloji firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev almıştır. 2020 yılında vatani görevi nedeniyle bu firmada ki görevinden ayrılmıştır. Şu anda Ulustrans Lojistik firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir