VMware Workstation Üzerinde Kali Linux Kurulumu

Share

Merhaba,

Yazımıza geçmeden önce Linux ile ilgili diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Tüm Linux Yazıları

Sızma testleri, adli bilişim, tersine mühendislik gibi amaçlar için Kali Linux, Debian dağıtımı kullanılabilir. Bu yazımızda bu alanlarda çalışmalar yapabileceğiniz Kali Linux sisteminin VMware Workstation üzerinde ki kurulum adımlarına bakacağız.

Kali kurulumu için öncelikle ISO dosyasını indirmelisiniz. Aşağıda ki link’e tıklayıp Torrent üzerinden dosyayı indirebilirsiniz.

http://www.kali.org/downloads/

Not: ISO dosyasını indirmek yerine Offensive Security indirme sayfasına yönlenerek kurulmuş sanal imaj dosyası özelleştirmeden Vmware Workstation üzerine eklenebilir (import edilebilir).

https://www.offensive-security.com/kali-linux-vm-vmware-virtualbox-hyperv-image-download/

Şimdi kuruluma başlayabiliriz. VMware Workstation uygulamasında “File > New Virtual Machine” adımlarını izliyoruz.

New Virtual Machine Wizard geliyor karşımıza. Genel düzenlenebilir ayarlar üzerinden kurulumu hazır şekilde yapmak istiyorsanız Typial (recommended) seçeneğini seçebilirsiniz. Kuracağınız yapı üzerinde daha detaylı düzenleme yapmak istiyorsanız Custom (advanced) seçeneği ile ilerleyebilirsiniz. Biz Typical seçili bir şekilde Next ile ilerliyoruz.

Guest Operating System Installation ekranında 3 seçenek geliyor karışımıza. Installer disc bölümünde fiziksel makineniz üzerinde çalışan bir CD üzerinden kurabilirsiniz. Installer disc image file (iso) seçeneği ile bir ISO dosyanız var ise Browse ile dosyanın yolunu gösterip iso dosyası üzerinden kurulumu yapabilirsiniz. I will install the operating system later seçeneği ile kurulumu daha sonra yapacağınızı belirtebilirsiniz.

Biz iso dosyamızı indirdiğimiz için kurulumu bu şekilde yapacağız. İlgili seçeneği işaretleyip kurulum dosyamızın yolunu belirtip Next ile devam ediyoruz.

Select a Guest Operating System ekranında kuracağımız sistemi belirtmemiz gerekiyor. Biz Debian tabanlı bir işletim sistemi kuracağız Linux seçeneğini işaretleyip Version bölümünü Debian olarak belirtip ilerliyoruz.

Name the Virtual Machine ekranında sanal makineye bir isim veriyoruz ve eğer ki dosyalarının farklı bir alanda depolanmasını istiyorsanız Browse ile yolunu gösterebilirsiniz. Next ile ilerliyoruz.

Specify Disk Capacity ekranında disk boyutu ile ilgili ayarları yapabiliyoruz. Bize 20 GB kapasitenin bu sisteme yeteceğini belirtiyor bende 20 GB olarak bırakıyorum. Daha sonra iki seçeneğimiz var bunlar;

  • Store virtual disk as a single file; Bu seçenek ile diskin boyutunu ne kadar kapasitede belirlersek fiziksel makinemizde o kadar boyutta bir disk oluşturur.
  • Split virtual disk into multiple files; Bizim için avantajlı olan seçenek budur diyebiliriz, diskin kapasitesini ne kadar belirlersek belirleyelim onu tavan boyut olarak görüp fiziksel makine üzerinde sanal makinede işgal ettiğimiz boyut kadar bir disk oluşturucaktır ve boyut ne kadar büyürse o kadar genişleyecektir.

Biz disk boyutumuzu belirleyip Split virtual disk into multiple files seçeneğini işaretleyip Next ile ilerliyoruz.

Ready to Create Virtual Machine ekranında yaptığımız ayarların özet bilgisi gelmekte. Ayarlamasını yapmadığımız Ram, Network gibi ayarları yapmak için Customize Hardware botonuna tıklayalım. Bu işlemleri makineyi oluşturduktan sonra makine ayarlarından da yapabiliriz.

Burada ilgili ayarlarımızı yaptıktan sonra Close ile çıkıyoruz daha sonra Finish ile makine oluşturma işlemini tamamlıyoruz.

Artık Kali Linux kurulumuna başlayabiliriz. Kurduğumuz makineyi başlatıyoruz.

Kurulum ekranımız açıldı. Bu ekranda Graphical Install seçeneği ile devam ediyoruz.

İşletim sistemi dilini seçip Continue butonuna tıklayıp devam ediyoruz. (Türkçe seçenek bulunuyor)

Burada yerleşim yerini seçeceğimiz alan geliyor. Türkiye için Other seçeneği ile ilerliyoruz.

Bölge seçiyoruz.

Turkey seçeneğini seçip ilerliyoruz.

Ek ayarlar bulunuyor geçiyoruz.

Kullandığınız klavyeyi seçiyorsunuz. Türkçe Q seçip ilerliyoruz.

Evet kurulum başladı.

İşletim sistemi adını veriyoruz.

Bir Etki Alanı (domain) varsa makinenizi oraya dahil edebilirsiniz.

root” kullanıcısının parolasını giriyoruz. Root sistemde ki en yetkili kullanıcıdır bu kullanıcın şifresini unutmamalısınız.

Kurulum işlemine devam ediyor.

Disk bölmeleri ayarlıyoruz ve disk boyutunun esnek olması amacı ile LVM olarak belirliyoruz.

İşletim sisteminin kurulacağı disk’i seçiyoruz.

Burada Yes seçeneğini işaretleyip devam ederek disk yapılandırma işlemini tamamlıyoruz.

Disk içerisinde ki verilerin silineceği şeklinde uyarı veriyor kabul edip devam ediyoruz.

Karşımıza bir uyarı da değişiklikler sabit disk’e kaydedilsin mi diye soruyor “Yes” seçeneğini işaretleyip ilerliyoruz.

Disk format işlemi başlıyor. Kurulum dosyaları diske kopyalanarak kurulum işlemi devam edecek.

İşlem tamamlandı. Karşımıza gelen ekranda ağ yansısı kullanılsın mı diyor No seçeneği ile devam ediyoruz.

Burası çok önemli. GRUB Boot Loader kurulup kurulmayacağını soruyor. Yes ile ilerliyoruz.

Install the GRUB boot loader on a hard disk ekranında kurulacağı aygıt olan /dev/sda kısmını seçip ilerliyoruz.

Kurulum işlemi devam ediyor.

Evet kurulum işlemi tamamlandı. Continue ile tamamlıyoruz.

Makinemiz otomatik yeniden başladıktan sonra kali giriş arayüzümüz ekrana gelecek ve root kullanıcı bilgilerimizi giriyoruz.

Evet kali linux ekranımız geliyor. Bir sonra ki yazımızda kurulum sonrası ayarlara bakacağız.

Umarım faydalı olmuştur. Başka yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Ferhat ÜLKER

Ferhat ÜLKER 1997 İstanbul doğumludur. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2011 yılında lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etmiştir. 2015-2016 yılları arasında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamlayarak sertifika sahibi olmuştur. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. Üniversite süreci bittikten sonra 2018 yılında Knb Lojistik Dış Tic. Ltd. Şti. firmasında E-Ticaret alanında ekip lideri görevinde çalışıp sıfırdan bir platform kurup yönetmiştir. 2019 yılında Dorak Holding A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı, daha sonra İleri Teknoloji firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev almıştır. 2020 yılında vatani görevi nedeniyle bu firmada ki görevinden ayrılmıştır. Şu anda Ulustrans Lojistik firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir