Windows 10, Bulut Sistemi ile Format Atmayı Destekleyecek

Share

Microsoft tarafından adeta göz bebeği olarak görülen Windows 10 işletim sistemi, yeni özellikler almaya devam ediyor. Windows 7 gibi işletim sistemlerinden vazgeçirmeye çalışan Microsoft, Windows 10 desteğini daha da arttırıyor.

Bugüne kadar bilgisayarlarımıza format atabilmek için genellikle bir USB belleğe ya da bir CD’ye işletim sisteminin bir kopyasını yüklememiz gerekiyordu ancak artık bu zorunluluk ortadan kalktı. Artık Windows 10 işletim sistemi bulut sistemi üzerinden tekrar yüklenebilecek.

Windows 10 Insider Preview Build’in son güncellemesiyle birlikte gelen birçok özelliğin yanında en çok dikkat çeken özellik “Windows’u indir” özelliği oldu. Bu özellik ile sayesinde artık bilgisayarınızda yeni bir sayfa açmak istiyorsanız bilgisayarınızın içinde herhangi bir dosyanın yüklü olarak bulunmasına gerek kalmıyor. Bu işi Windows sizin yerinize hallediyor.

Şirket, “Remove Everything” seçeneği seçilirse bütün verilerin ve yüklü olan uygulamaların silineceğini vurguladı. Ayrıca dikkat etmek gereken bir başka nokta ise, yazılımın henüz ön sürümde olması. Eğer kaderinizi bilgisayarınızın bulut ayarlarına ve internetinize bırakmak istemiyorsanız, bu özelliğin resmi olarak stabil versiyonunun çıkmasını beklemek isteyebilirsiniz.

Bunu söylememizin sebebi, stabil versiyonun her zaman daha güvenli olacağı gerçeğini göz önünde bulundurmamız. Özellik tamamen bittiği zaman ve stabil Windows 10 sürümlerine getirildiği zaman muhtemelen bir kurtarma noktası da olacaktır. Bu da herhangi bir internet kopması veya elektrik kesilmesi olayında başınızın bilgisayar ile belaya girmesine engel olacaktır.

Ferhat ÜLKER

Ferhat ÜLKER 1997 İstanbul doğumludur. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2011 yılında lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etmiştir. 2015-2016 yılları arasında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamlayarak sertifika sahibi olmuştur. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. Üniversite süreci bittikten sonra 2018 yılında Knb Lojistik Dış Tic. Ltd. Şti. firmasında E-Ticaret alanında ekip lideri görevinde çalışıp sıfırdan bir platform kurup yönetmiştir. 2019 yılında Dorak Holding A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı, daha sonra İleri Teknoloji firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev almıştır. 2020 yılında vatani görevi nedeniyle bu firmada ki görevinden ayrılmıştır. Şu anda Ulustrans Lojistik firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir