Windows Server – Bare Metal Recovery Nedir?

Share
109 Views
 

Merhaba,

Bu yapılandırmaya geçmeden önce Windows Server 2019 Windows Server Backup Kurulumu konusuna göz atabilirsiniz. Bu yazımızda Windows Server Bare Metal Recovery Nedir? konularına bakacağız.

Bare Metal Recovery Nedir?

Bare-metal restore olarak da bilinen Bare Metal Recovery, problem yaşanan sunucu için veri kurtarma ve hızlı yeniden inşa sağlayan bir yedekleme ve geri dönüş tekniğidir. Bare Metal Recovery ‘nin en önemli karakteristik özelliği Restore yapılacak hedef sunucu üzerinde herhangi bir yazılım veya işletim sistemi ön gereksinimine ihtiyaç duymamasıdır. Bir başka ifadeyle; Windows tabanlı sunucunuz için zamanında almış olduğunuz Bare Metal Recovery yedeğini, o an hızlıca temin edebildiğiniz ve farklı donanım özelliklerine sahip bir fiziksel sunucu üzerine dönebilirsiniz. Hatta dönüş yaptığınız hedef sistem bir Sanal Makine bile olabilir.

Ortamınızda çalışan SQL Server hizmetinde yaşanan problem için veri tabanı yedeğinizi dönmek, dosya sunucusu üzerinde yanlışlıkla silinen bir grup dosyayı kurtarmak, çalışmayan Web servislerinizi tekrar ayağa kaldırmak için yapılandırma yedeğinizi geri yüklemek günümüzde oldukça kolaydır. Ancak örneğin SQL Server hizmeti veren bir fiziksel sunucuda mainboard (ana kart) veya cpu board (işlemci kartı) seviyesinde yaşanan bir donanım arızası sonrasında sunucunun kapanması veya Web servislerinizi çalıştıran ana işletim sisteminde meydana gelen kalıcı bir hasarın hızlıca düzeltilmesi maalesef o kadar kolay değildir. Bir de söz konusu sistemler Failover Cluster veya muadili biri Yüksek Erişilebilirlik özelliğiyle desteklenmemişse, elinizde yedekler olsa dahi yeni bir sunucu hazırlayıp yedekleri dönmeniz düşündüğünüzden daha uzun sürebilir.

Windows Server işletim sistemleri için ücretsiz olarak gelen Windows Server Backup, daha yetenekli System Center Data Protection Manager veya diğer üçüncü parti araçları kullanarak Bare Metal Recovery amaçlı yedekler alabilir, yıkıcı arıza durumlarında sunucunun yeniden inşası sürecini hızlandırabilirsiniz.

Windows Server Bare Metal Recovery yedeklerini gerekli durumlarda farklı donanım özelliklerine sahip sunuculara (raid sürücülerine dikkat ederek) veya sanallaştırma platformları üzerine dönebilirsiniz.

Çıplak bir sunucu üzerine dönülen Bare Metal Recovery yedeği, beraberinde bir işletim sistemi ve o işletim sistemi içindeki uygulamaları (çoğu durumda verileri) hızlıca erişilebilir hale getirir. Hani şu aldığımız sunucu imajını farklı bir donanıma dönebiliyoruz argümanı vardı ya, hah işte Windows Server Bare Metal Recovery, Windows Server işletim sistemleri için tam olarak bunu sağlıyor. Üstelik tercih ettiğiniz araca göre ücretsiz olarak.

Windows Server Bare Metal Recovery

Windows Server Bare Metal Recovery, işletim sistemi yedeklemesi ve geri dönüşü için tercih edilir. Bare Metal Recovery, işletim sistemi ve uygulamaları yeniden kurmaya gerek kalmadan sunucu bütünüyle ayağa kaldırmayı sağlar. Hatta çoğu durumda (ve tabi eğer mümkünse) verileri de geri yükleyerek tam ve hızlı bir kurtarma işi gerçekleştirebilir.

Yedekleme sırasında VSS ‘den (Volume ShadowCopy Service) destek alır. Bu nedenle hem işletim sistemi hem de üzerinde çalışan birçok uygulama için tutarlı (consistent) bir yedekleme mümkün olur. Bu, geri dönüş ile yeniden inşa edilen işletim sistemi ve uygulamalar için yüksek kurtarma başarısı demektir.

Windows Server sürümlerinde çeşitli araçlarla kullanılabilen Bare Metal Recovery yedekleme özelliği temelde aşağıdaki önemli Windows Server disk birimlerini yedekler ve ihtiyaç halinde geri döner.

 • System Volume
  • Cluster Database (varsa)
  • Hyper-V Components (varsa)
  • Registry
  • System State
 • Master boot record
 • Data Volumes (opsiyoneldir)

Windows Server Bare Metal Recovery, çıplak sunucuyu boot etmek için Windows PE ‘den (Windows Preinstallation Environment), BMR yedeğini dönmek için ise Windows RE ‘den (Windows Recovery Environment) faydalanır. Bu araçlar bütünleşiktir, ayrı ayrı kullanmanız gerekmez.

Temel Özellikleri

 • İşletim sistemi yedeklemesi ve geri dönüşü için tercih edilir.
 • VSS tabanlı yedek alır.
 • İşletim sistemi ve çoğu zaman uygulama tutarlıdır.
 • Gerekli durumlarda sunucuyu bütünüyle yedekleyip hızlıca geri dönerek ayağa kaldırabilir.
 • Alınan yedekleri donanım bağımsız olarak farklı sunuculara dönebilir.
 • UEFI tabanlı sistemleri destekler.
 • Sanal Makineler üzerine dönülebilir.
 • Windows PE ve Windows RE ‘den destek alır.
 • Geri dönüş işlemi Windows kurulum medyasından başlatılabilir.
 • Yedekleme için Windows Server Backup aracı ile ücretsiz kullanılabilirken, System Center Data Protection Manager ve diğer üçüncü parti araçlar ile de kullanmak mümkündür.

Yaygın Bare Metal Recovery Araçları

Windows Server Backup

Windows Server Backup aracı Windows Server işletim sistemi sürümleri içinde yerleşik olarak gelir. Ücretsizdir. Kullanmadan önce Feature olarak yüklenmesi gerekir.

Windows Server Bare Metal Recovery Nedir
Windows Server Bare Metal Recovery Nedir

MMC tabanlı olarak çalışır. Tek seferlik veya zamanlanmış yedekler alabilir. Bazı durumlarda işletim sistemi açıkken geri dönüş (Recover) işlemleri yapabilir ancak Bare Metal Recovery için dönülecek işletim sisteminin kapalı olması ve çıplak sunucunun Windows kurulum medyasıyla açılıp Windows Recovery Environment‘ın kullanılması gerekir.

Windows Server Bare Metal Recovery Nedir
Windows Server Bare Metal Recovery Nedir

Tam (full) veya Değişen (incremental) yedekler alabildiği gibi tüm sunucuyu veya sunucunun belirli bölümlerini ayrı ayrı yedekleyip geri dönebilir.

Klasör bazlı, Volume bazlı veya uygulama bazlı (Hyper-V gibi) yedekler alabilir.

Windows Server Bare Metal Recovery Nedir
Windows Server Bare Metal Recovery Nedir

Ve en önemlisi Bare Metal Recovery için System State ile birlikte yedek alıp gerektiğinde istediğiniz dizine çıkartabilir.

System Center Data Protection Manager

System Center yönetim ailesinin sunucu ve uygulama yedekleme çözümü olan Data Protection Manager, Windows tabanlı sunucular için Bare Metal Recovery amaçlı yedek almayı tam olarak destekler. Gerekli durumlarda Bare Metal Recovery yedeklerini uygun dizinlere açarak Recover işleminde kullanılmak üzere hazır edebilir.

Windows Server Bare Metal Recovery Nedir
Windows Server Bare Metal Recovery Nedir
Bazı Üçüncü Parti Araçlar

Windows Server işletim sistemleriyle uyumlu şekilde çalışan çeşitli yedekleme yazılımları da Bare Metal Recovery için destek sunar. Bunlardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

 • HP Data Protector
 • Symantec Backup Exec
 • Symantec Netbackup
 • IBM Tivoli

Umarım faydalı olmuştur. Başka yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Ferhat ÜLKER

Ferhat ÜLKER 1997 İstanbul doğumludur. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2011 yılında lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etmiştir. 2015-2016 yılları arasında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamlayarak sertifika sahibi olmuştur. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. Üniversite süreci bittikten sonra 2018 yılında Knb Lojistik Dış Tic. Ltd. Şti. firmasında E-Ticaret alanında ekip lideri görevinde çalışıp sıfırdan bir platform kurup yönetmiştir. 2019 yılında Dorak Holding A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı, daha sonra İleri Teknoloji firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev almıştır. 2020 yılında vatani görevi nedeniyle bu firmada ki görevinden ayrılmıştır. Şu anda Ulustrans Lojistik firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir