Windows SID Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Share

Merhaba, bugün Windows SID Nedir? ve Nasıl Öğrenilir? konularına bakacağız.

Windows SID Nedir?

SID ( Security identifier ) kelimesinin kısa yazılımıdır. Bilgisayar, Bilgisayar kullanıcılara ve Security gruplarına verilen evrensel bir kimliktir. Yani Her vatandaşın kendine has bir TC Numarasının olduğunu düşünürsek, Bilgisayarda yeni bir işletim sistemi kurulduğunda ve bilgisayardaki her bir kullanıcıya verilen bağımsız bir kimlik numarasına Windows SID denir.

Bilgisayar bazlı ve kullanıcı bazlı SID numaraları bir Network ağına girdiğinde bu SID numarası sayesinde o bilgisayarlar tanınmaktadır.

SID Numarası Ne Zaman Oluşur?

Bilgisayara yeni bir işletim sistemi kurulmaya bağlandığında SID numarası oluşur. SID numarası günümüze NT4 versiyonundan bu yana kullanılmaya başlanmıştır.

SID Numarası Nasıl Öğrenilir?

Sid numarasını öğrenmek için Windosw+R tuşlarına birlikte basalım ve Çalıştır penceresini açalım. Sonra cmd yazıp Enter tuşuna basalım.

Daha sonra DOS penceresinde “whoami /all” komutunu yazdığınmız da bilgisayar kullanıcı adı, SID numarası ile birlikte grup kayıtlı ise bu özellikleri görebiliriz.

Umarım faydalı olmuştur. Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Bu konuyla ilgili sorularınızı [email protected] adresimden bana sorabilirsiniz.

Diğer Tüm Kategori Yazıları için;

Ferhat ÜLKER | Nedir?

TAGs: SID Nedir, SID, sid nedir, sid nasıl öğrenilir, SID Numarası Ne Zaman Oluşur, Sid numarası nedir, sid numarası nasıl öğrenilir

Ferhat ÜLKER

Ferhat ÜLKER 1997 İstanbul doğumludur. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2011 yılında lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etmiştir. 2015-2016 yılları arasında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamlayarak sertifika sahibi olmuştur. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. Üniversite süreci bittikten sonra 2018 yılında Knb Lojistik Dış Tic. Ltd. Şti. firmasında E-Ticaret alanında ekip lideri görevinde çalışıp sıfırdan bir platform kurup yönetmiştir. 2019 yılında Dorak Holding A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı, daha sonra İleri Teknoloji firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev almıştır. 2020 yılında vatani görevi nedeniyle bu firmada ki görevinden ayrılmıştır. Şu anda Ulustrans Lojistik firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir