VMDK Formatı VHD’ye Nasıl Dönüştürülür?

Share

Merhaba,

Bir sanallaştırma yazılımı olan VMware uygulamasının dosya format biçimi VMDK (Virtual Machine Disk File)‘dır. Eğer VMware’de kurulu olan bir işletim sisteminiz varsa bunu VHD formatına taşımak isterseniz dönüştürmeniz gerekmektedir. Aynı durum VHD formatından VMDK formatına da uygulanabilir.

Bu dosya biçimlerinin dönüşümünü yapmamızı sağlayan Starwind’in bedava olan uygulaması ile kolaylıkla VMDK’yı VHD’ye çevirebiliyoruz.

Programı Buradan indirebilirsiniz: StarWind V2V Converter

İlk önce programı kuralım. Kurulum dosyasını açıyoruz ve karşımıza ilk olarak License Agreement ekranı geliyor. Görsellere bakarak kurulumu sırasıyla tamamlayabilirsiniz.

Kurulumu tamamladığımıza göre programı açabiliriz.

Select location of image to convert ekranında dönüştüreceğimiz disk’in hangi konumda olduğunu seçeceğiz. Ben local makinemde bulunan dosya üzerinden convert işlemi yapacağım bu yüzden Local file seçeneğini seçip Next butonuna tıklayıp devam ediyorum.

Source image ekranında convert işlemi yapacağımız disk’in yolunu belirtiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Select location of destination image ekranında dönüştürülen disk’in nerede konumlanacağını seçiyoruz. Ben local bilgisayarıma kaydedeceğim bu yüzden Local file seçeneğini seçip Next butonu ile devam ediyorum.

Select destination image format ekranında dönüştürmek istediğimiz disk biçimini belirtiyoruz. Ben VMDK disk biçimini VHD biçimine çevireceğim için VHD/VHDX seçeneğini seçip Next ile devam ediyorum.

Select option for VHD/VHDX image format ekranında karşımıza dört adet seçenek çıkıyor. Peki bu seçenekler neyi ifade ediyor?

VHD growable image: VHD dosya biçiminde dinamik, yani genişletilebilir disk oluşturmamızı sağlar.

VHD pre-allocated image: VHD dosya biçiminde sabit, yani genişletilemez ve disk boyutunu ne kadar belirlemişsek o kadar yer kaplayan bir disk oluşturmamızı sağlar.

VHDX growable image: VHDX dosya biçiminde dinamik, yani genişletilebilir disk oluşturmamızı sağlar.

VHDX pre-allocated image: VHDX dosya biçiminde sabit, yani genişletilemez ve disk boyutunu ne kadar belirlemişsek o kadar yer kaplayan bir disk oluşturmamızı sağlar.

Biz burada VHD formatında dinamik bir disk oluşturacağız. VHD growable image seçeneğini seçip Next butonu ile ilerleyelim.

Set destination file name ekranında convert edilen disk’in nerede konumlanacağını seçiyoruz ve dönüştürme işlemini başlatmak için Converting butonuna tıklıyoruz.

Dönüştürme işlemi başladı.

Dönüştürme bittiğinde Finish butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabiliriz.

Gördüğünüz gibi VMDK formatında ki disk VHD olarak yolunu belirttiğimiz klasöre dönüşerek konumlandı.

Umarım faydalı olmuştur. Başka yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Ferhat ÜLKER

Ferhat ÜLKER 1997 İstanbul doğumludur. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2011 yılında lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etmiştir. 2015-2016 yılları arasında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamlayarak sertifika sahibi olmuştur. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. Üniversite süreci bittikten sonra 2018 yılında Knb Lojistik Dış Tic. Ltd. Şti. firmasında E-Ticaret alanında ekip lideri görevinde çalışıp sıfırdan bir platform kurup yönetmiştir. 2019 yılında Dorak Holding A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı, daha sonra İleri Teknoloji firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev almıştır. 2020 yılında vatani görevi nedeniyle bu firmada ki görevinden ayrılmıştır. Şu anda Ulustrans Lojistik firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir