Windows 10’a “SSD’niz Can Veriyor” Uyarısı Geliyor

Share

Microsoft, Windows 10‘a son derece kullanışlı bir özellik ekledi. İşletim sistemi artık SSD depolama biriminin sağlığını izleyerek, herhangi bir anormallik algılaması durumunda kullanıcıyı uyaracak.

Sisteminizdeki SSD’nin “sağlık” durumunu öğrenmek için Ayarlar > Sistem > Depolama kısayolunu izlemeniz gerekecek. İşletim sistemi SSD’nizin ömrünün sonuna yaklaştığını algılarsa, bir uyarı göstererek verilerinizi yedeklemenizi isteyecek.

NVMe SSD’ler için tasarlandı

Depolama Sağlığı İzleme şu an için sadece NVMe SSD‘lerdeki anormallikleri tespit edebiliyor. İlerleyen dönemlerde bu özelliğin SATA SSD veya HDD’leri kapsayacak şekilde genişletilip genişletilmeyeceği ise şu an için bilinmiyor.

Microsoft’un yeni yapıyla birlikte yayınladığı blog gönderisinde şu sözler yer alıyor:

“Uyarı alındıktan sonra kullanıcıların verilerini hemen yedeklemesi önemle tavsiye edilmektedir.”

Gösterilen uyarı, sizi Ayarlar altındaki “Diskleri ve birimleri yönet” paneline ulaştırıyor ve burada ömrünün sonuna yaklaşan SSD hakkında kalan yaşam süresi, çalışma sıcaklığı gibi daha ayrıntılı bilgiler görebiliyorsunuz.

Yapı 20266’daki bir başka yenilik, Telefonunuz (Your Phone) uygulamasına eklenen, bağlı tüm cihazlarınızı yönetmenizi sağlayan bir işlev. Bu sayede uygulamaya bağlı telefonları kolayca kaldırabiliyor veya yenilerini ekleyebiliyorsunuz. İşlev, test kullanıcılarına kademeli olarak dağıtıldığından henüz herkes tarafından görülmeyebilir.

Güncelleme içerisinde hata onarımları da bulunuyor. Diğer tüm ayrıntılar için Microsoft’un blog gönderisine göz atabilirsiniz.

Ferhat ÜLKER

Ferhat ÜLKER 1997 İstanbul doğumludur. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2011 yılında lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etmiştir. 2015-2016 yılları arasında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamlayarak sertifika sahibi olmuştur. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. Üniversite süreci bittikten sonra 2018 yılında Knb Lojistik Dış Tic. Ltd. Şti. firmasında E-Ticaret alanında ekip lideri görevinde çalışıp sıfırdan bir platform kurup yönetmiştir. 2019 yılında Dorak Holding A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı, daha sonra İleri Teknoloji firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev almıştır. 2020 yılında vatani görevi nedeniyle bu firmada ki görevinden ayrılmıştır. Şu anda Ulustrans Lojistik firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir