Windows Admin Center (WAC) Kurulumu

Share
289 Views
 

Merhaba,

Bu yazımızda Windows Server 2019 üzerine Windows Admin Center Kurulumu konusuna bakacağız. Bu yazımıza geçmeden önce Windows Admin Center (WAC) Nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Admin center uygulamasını aşağıda ki linkten indirebilirsiniz,

WİNDOWS ADMİN CENTER İNDİR

Admin center kurulum dosyamızı açıyoruz.

Lisans anlaşmasını onaylayıp ileri diyoruz.

Güncelleştirmeleri siz isteğe bağlı açık bırakabilirsiniz test ortamda kurulum yapacağım için varsayılan seçim ile devam ediyorum.

Bu ekranda Windows Admin Center ile ilgili bilgiler görmekteyiz.

  • Windows Admin Center’a birden fazla yönetici erişebilmektedir.
  • Her bilgisayardan destekleyen bir tarayıcı üzerinden Windows Admin Centera giriş yapılabilmektedir.
  • Özel ağlardaki Clientler yönetilebilmektedir.

Windows Admin Center’ı direk bilgisayara (Windows 10) kurulup direk olarak da kullanılabilmektedir.

Kurulum senaryoları için https://aka.ms/WindowsAdminCenter-Install sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İleri diyerek ilerliyoruz.

İşaretli alanda Windows Admin Center uygulanmasının kurulum yapılan bilgisayarda doğrulanmış host ayarlarını değiştirmek izin istemektedir. Herhangi bir değişiklik yapmadan ilerliyoruz.

Windows Admin Centera bağlanacağımız web portunu belirliyoruz ben default olarak gelen 443 portunda bırakıyorum.

Eğer mevcut bir SSL sertifikamız yok ise; Generate a self-signed SSL certificate.This certificate will expire in 60 days. seçeneğini seçmemiz gerekmektedir. 60 günlük SSL oluşturur.

Yükle diyerek kurulum işlemini başlatıyoruz.

Kurulum başladı.

Windows Admin Center kurulumu başarıyla tamamlandı. Panel erişimi için Finish ekranındaki linkte ki seçim ile açabilirsiniz veya tarayıcı üzerinden https://localhost:443 ile erişebilirsiniz.

WAC arüyüz yönetmek için internet explorer kullanamazsınız Edge veya alternatif olarak Google Chrome yükleyip kullanabilirsiniz

Not: Arayüz açılırken şifre soracaktır kurulum yaptığınız administrator kullanıcısıyla giriş yapabilirsiniz.

Kurulum sonrası Admin Center karşılama ekranı gelecektir.

Windows Admin Center, Windows Server 2008 R2, 2012 ve 2012 R2’de. WAC ile yönetecekseniz, bu sunuculara Windows Management Framework (WMF) sürüm 5.1 veya daha üstünü kurmanız gerekecektir.

WMF kurulu değilse, WMF 5.1’i indirebilirsiniz .

Kurulum adımını bitirmek için ileri diyoruz.

Son diyerek tamamlıyoruz.

Arayüzümüz açıldı. Daha sonraki yazılarımızda sunucu, client ekleme, ve arayüz ayarları gibi işlemlere bakacağız.

Umarım faydalı olmuştur. Başka yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Ferhat ÜLKER

Ferhat ÜLKER 1997 İstanbul doğumludur. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2011 yılında lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etmiştir. 2015-2016 yılları arasında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamlayarak sertifika sahibi olmuştur. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. Üniversite süreci bittikten sonra 2018 yılında Knb Lojistik Dış Tic. Ltd. Şti. firmasında E-Ticaret alanında ekip lideri görevinde çalışıp sıfırdan bir platform kurup yönetmiştir. 2019 yılında Dorak Holding A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı, daha sonra İleri Teknoloji firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev almıştır. 2020 yılında vatani görevi nedeniyle bu firmada ki görevinden ayrılmıştır. Şu anda Ulustrans Lojistik firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir