RAID Nedir? RAID 0, RAID1, RAID 5 ve RAID 10 Kavramları

Share

Merhaba,

Bu yazımızda RAID Nedir? RAID 0, RAID1, RAID 5 ve RAID 10 Kavramları Nelerdir? konularına bakacağız.

İster bir sunucunun performans optimizasyonu amacıyla olsun ister NAS (Network Attached Storage – Ağa Bağlı Veri Depolama) kutusu üzerinde total bir veri kaybını engellemek için olsun, RAID’e ihtiyacımız vardır. Peki, hangi RAID tipi bizim için doğru seçenek?

Özellikle NAS cihazı veya sunucusu satın almak için araştırma yaptıysanız, şüphesiz RAID (Redundant Array of Independent Disks) terimine denk gelmişsinizdir. Genel olarak bir RAID sistemi, NAS ve sunucularda performansı geliştirmek için iki veya daha çok hard disk kullanır veya hata toleransı seviyesi sağlanmaya çalışır. Hata toleransı basit bir şekilde, sabit diski arızalanan bir makinenin sorunsuz çalışmaya devam edeceğinden emin olmak için güvenli bir yapı kurmak anlamına gelir. Hata toleransı operasyon kesintilerini azaltır ve ayrıca veri kaybı ihtimalini düşürür.

Hata toleransı RAID seviyelerine göre konfigüre edilir. Depolama cihazındaki disk sayısı, tipi, kurtarmanın veri ihtiyaçları için önemi ve yüksek performansın önemine bağlı olarak RAID seviyesine karar verilir. Bir işletme bir ev kullanıcısına nazaran genel olarak donanım arızasında veri bütünlüğünü korumaya daha çok önem verir.

RAID Nedir?

Raid kavramını yazılımsal ve donanımsal olarak iki parçada incelemek mümkün. Donanımsal Raid için bir Raid kartı lazımken yazılımsal Raid ayrıca bir donanıma ihtiyaç duymaz ve Windows işletim sistemi içerisinde çalışır. Bilgisayarlarda veri depolamak denince akla ilk olarak harddiskler geliyor ve bu harddiskler birden çok sebepten ötürü bozulabiliyor. Manyetik ortam, elektriksel sorunlar, sert bir zemine düşürme, çarpma ya da suyla temas olmak üzere birçok şekilde açıklanabilir. Raid işte tam bu noktada bu sebeplerden ötürü bozulan harddisklerde yer alan dosyaların kaybolmasını önlemek için ya da olası kaybı en aza indirmek amacıyla ortaya çıkan bir sistem.

Bilmek lazım ki Raid sistemi için en az 2 disk gerekiyor. Sistem içerisinde yer alan diskler ihtiyaca göre farklılık gösterebiliyor. Mevcut durumda 13 tane Raid çeşidi olsa da bunlardan en çok Raid türleri disk sayınıza ve ihtiyacınıza göre değişiklik göstermektedir. Her ne kadar 13 adet Raid türü yapılabiliyor olsa da raid 0, 1, 0+1, 5 ve 10 bunlardan en sık kullanılanı olarak ortaya çıkıyor.

RAID 0

Raid 0 en az 2 diske kurgulanabilen ve sunucunun performansını geliştirmesi için tercih edilip Disk bölüştürme olarak da bilinen bir sistem. Bu nedenle de bilgisayarın birden fazla diskle çalıştığı ve bu nedenle performansının arttığı anlamına geldiği sonucuna varılabilir. Bu yüzden bu sistem içerisinde yer alan Raid kartındaki tüm verileri disk sayısına göre bölerek eş zamanda hepsinin yazımını sağlıyor. Bu noktadaki en önemli ayrıntı bu sistemin sadece ve sadece daha fazla performans için geçerli olduğu. Disklerden herhangi biri çalışmadığında bütün verilerin kaybıyla karşı karşıya kalınıyor. Bu yönüyle de Raid 0 hata toleransının olmadığı bir sistem olarak hafızalara yerleştirilebilir.

RAID 1

Disk ikizleme olarak bilinen Raid 1 sayesinde veriler bir sorun olmadan bir diskten bir diğer diske durmadan kopyalanarak replikayı veya ikiz yapıyı elde etmiş oluyor. Raid 0 durumunda olduğu gibi bir disk bozulursa bütün verilerin kaybı söz konusu değil. Disklerden birinin bozulması durumunda diğer disk çalışmaya devam ediyor ve bu yüzden hata payı olan bir disk olarak bilinen Raid 1 aynı zamanda düşük bir maliyete sahip. Raid 1 sisteminin olumsuz olarak sayılabilecek yönü ise performans düşüklüğü göstermesi. Bu yönüyle de Raid 0 ile zıt özelliklere sahip oldukları söylenebilir. Bu donanım uygulanması için de en az 2 disk gerekirken iki tane olmak üzere 1 TB’lik  sürücüye sahip olan sunucu Raid 1 ile kullanılıyorsa toplam depolama alanı 2 TB değil 1 TB olacak yani disk kapasitesi ikiye bölüneceğinin bilinmesi lazım.

RAID 5

Günümüzde kullanılan en yaygın sistem olan Raid 5 en az 3 disk ile oluşturulabiliyor. Disk kapasitesi toplam kapasitenin 1/3 oranında azalmasıyla depolama yapıyor bu yüzden. Aynı anda yapılan yazma işlemi daha iyi bir performans gösteriyor. Eğer bu disklerden birinde sorun çıkarsa ya da arıza durumu oluşursa eşlik bloğu vasıtasıyla aynı veri otomatik bir şekilde yeniden meydana getiriliyor. Bozulan, zarar gören sürücü değiştirilene kadar bir diskle dahi olsa sistem temel işlevlerini yerine getirmeye devam ediyor. Buna rağmen birçok yazma işlemi gerçekleştirildiği için veri tabanının bağlı olduğu sunucuda yer alan Raid 5’te belirgin bir gecikme gözlemlenebilir.

RAID 10

RAID 1 ve 0’ın bir kombinasyonudur. Genel olarak RAID 1+0 olarak ifade edilir. Bu sistem en az 4 disk yardımıyla ve bu düzlemde çifter çifter artacak şekilde bir mekanizma olarak kurulabilir. Maliyetinin yüksekliğinden ötürü ev ortamında kullanımı pek akılcı durmasa da verilerin güvenliği için ve performans artışı isteyen kullanıcıların tercih edebileceği bir sistem olarak ortaya çıkmış bulunuyor. Raid 10 tek bir diske kıyasla 4 kat daha hızlı veri okuma özelliğine sahipken, 2 kat da yazma özelliğine sahip. Bunun sebebi disklerin 2 tanesinin Raid 0 için kullanılması. Bu ortaya çıkan mekanizmanın da ayna kopyasının da 2 diske yani Raid 1’e alınması olarak açıklanabilir. Kısacası bu sistem birden çok yazma işlemi gerçekleştirmek isteyenler için tercih edilen bir sistem. Unutulmamalı ki RAID 10 bir donanım ya da yazılım gibi kullanılırsa Raid 10’un performans avantajlarını kaybederek sıradan bir halalması kaçınılmaz oluyor.

Ferhat ÜLKER

Ferhat ÜLKER 1997 İstanbul doğumludur. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2011 yılında lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etmiştir. 2015-2016 yılları arasında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamlayarak sertifika sahibi olmuştur. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. Üniversite süreci bittikten sonra 2018 yılında Knb Lojistik Dış Tic. Ltd. Şti. firmasında E-Ticaret alanında ekip lideri görevinde çalışıp sıfırdan bir platform kurup yönetmiştir. 2019 yılında Dorak Holding A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı, daha sonra İleri Teknoloji firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev almıştır. 2020 yılında vatani görevi nedeniyle bu firmada ki görevinden ayrılmıştır. Şu anda Ulustrans Lojistik firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir